Novo u knjižnici

NOVI NASLOVI U ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

Autor: Marina Marić, 23. 12. 2014.

Jeff Kinney:   Gregov dnevnik 1: Kronike Grega Heffleya

Gregov dnevnik 2: Rodrick rastura

Gregov dnevnik 3: Točka na i

Gregov dnevnik 4:  Ljetna žega

Prije svega, da nešto raščistimo: ovo su KRONIKE, a ne dnevnik. Znam što piše na koricama, ali kad mi je mama išla ovo kupiti, IZRIČITO sam joj rekao da mi ne kupi nešto na čemu piše "dnevnik". Super! Baš mi treba da me neka budala ulovi kako hodam s time i stekne pogrešan dojam.
I još nešto želim raščistiti, a to je da je to bila MAMINA ideja, a ne moja. Ali luda je ako misli da ću ja tu zapisivati svoje “osjećaje” i takve stvari. Zato ne očekujte da ću stalno pisati “Dragi dnevniče” ovo, “Dragi dnevniče” ono.

Sreća naša da Greg Heffley, junak ovih poprilično komičnih kronika, rijetko ispunjava sve što kaže. Jer biti klinac ponekad može biti prava gnjavaža. A nitko to ne zna bolje od Grega koji će se naći protiv svoje volje bačen u školsko okružje gdje su neuhranjena slabašna stvorenja primorana dijeliti hodnike s visokim i opakim klincima koji se već briju. Kako će se Greg snaći, provjerite u Gregovom dnevniku u hrvatskom prijevodu Ivana Zorića i uz originalne ilustracije autora, Jeffa Kinneyja.

Vlatko Šarić: Rogan

U nizu priča o labudovima, miševima, divljim mačkama, ribama, pticama i dr., prikazuje se borba životinja za opstanak, promatrana su i opisana zapažanja o nagonima, te mogućnosti životinja da uče preko iskustva. Priče nas osvajaju svojom zanimljivošću i prikazom pojedinih životinja do razmnožavanja, brige za potomstvo, do uvjerljive neprekidne borbe za preživljavanje i održavanje vrste. Pripovjedni prikaz pokazuje neuljepšanu zbilju, vječnu opasnost u kojoj jači ubija i jede slabijeg, a spašava se jedino onaj koji ima više iskustva, smionosti, opreza ili sretnih okolnosti.

Silvija Šesto Stipančić: Vanda

Vanda ima trinaest godina i puno problema s matematikom... I s Ljerkom koja je pobjegla od kuće ... I s mamom ... I s tatom koji nikad nema vremena... I s Igorom koji je čudno gleda... I s bratom koji joj dosađuje... I s Farnijem kojeg je totalno zapustila... I s bakom, djedom... Ipak, Vanda nema problema s tetom Zlatom  koja je svesrdno izvlači iz mreže problema dokazujući time kako nam i problemi, poput vitamina, pomažu u sazrijevanju.
Obiteljsko-ljubavni roman za mlade "Vanda" godinama je na vrhu lista čitanosti. Provjerite zašto i krenite od 1. stranice pa dalje...

Vjekoslava Huljić: Moja baka ima dečka

Nina dolazi iz prosječne obitelji, koju sačinjavaju ona, brat, roditelji i baka. U obitelji se život mijenja naglavce, kad tata dobije otkaz. Roditelji se udaljuju, a ona gleda kako pronaći tati posao, izvući ga iz depresije i vratiti u mamino srce. Nina je zaljubljena u Ljubu i sanja kako ga osvojiti, čudeći se neprestano što čak i baka Dobrila ima dečka, a ona nema. A k tome su njih dvoje još i  idealan par! Tata nađe novi posao, za koji mama ne zna, što će dovesti do nesporazuma i krivih zaključaka. Naime, ne znajući da joj muž izrađuje nakit i da je Nina jednu ogrlicu prodala svojoj razrednici, Ninina mama krivo zaključi da je razrednica  ogrlicu dobila na dar od njenog muža. Povrijeđena, napušta ih i odlazi u Italiju kod svoje sestre. Negdje u isto vrijeme,  baka Dobrila odlazi sa svojim dečkom na izlet biciklima, na Brač,  gdje im se gubi svaki trag. Nina je suočena s problemom kako pomiriti mamu i tatu, kako pronaći nestalu baku Dobrilu i kako osvojiti Ljubu.

Sanja Pilić: Što cure govore? Što dečki govore?

Zbirku kratkih pripovijedaka govori o mukama mladih ljudi. Tema djela su problemi glavnih likova, dječaka i djevojčica, a obrađena je problematika nesretnih ljubavi i prijateljstava, svevremenski i općeprimjenjivi jadi, stoga za ovom literaturom bez ustručavanja mogu posegnuti i stariji čitatelji.

Manuela Vladić-Maštruko: Brojko

Edukativna slikovnica o brojevima, a njen glavni junak, svemirska žirafa Brojko, poslan je na Zemlju po tajnom zadatku. Ali jao! Putujući svemirom, Brojko je od silne radosti sve zaboravio! Uzmite slikovnicu u ruke i saznajte je li se uspio prisjetiti svoga zadatka.

Kašmir Huseinović: Zaboravljeni patuljci

Lijepo ilustrirana  priča o zaboravljenim patuljcima koji vrijedno i veselo žive pod zemljom na jednoj livadi. Čitaju knjige, slušaju glazbu, igraju se skrivača...U svako doba u njihovom domu je igra i veselje.  Vesele se ljetu, jeseni, zimi...

Atlas zaštite okoliša

Prirodna dobra, problemi i rješenja. Trodimenzionalni globalni pregled zemlje, hrane i poljoprivrede, oceana, energije i elemenata slatkih voda, biljaka i životinja, čovječanstva, civilizacije.

Dječji atlas prirode

Atlas u kojem je opisan životinjski i biljni svijet u Hrvatskoj počevši od kuće i dvorišta, vrta i voćnjaka pa sve do mora, rijeka i potoka. Svako poglavlje obrađuje cjelinu koja otprilike odgovara jednoj životnoj zajednici. Svaka životinjska i biljna vrsta svrstana je u porodicu ili rod tako da čitatelj dobije bolji uvid u znanstveno svrstavanje biljnih i životinjskih organizama.

Ilustrirana enciklopedija životinja

Ilustrirana enciklopedija životinja je poput putovanja životinjskim carstvom od kojeg zastaje dah. Obuhvaća oko 1200 organizma, koji žive na cijeloj Zemlji, od najsitnijih praživotinja, do najmoćnijih sisavaca. Sveobuhvatna no laka za čitanje, enciklopedija će zainteresirati, informirati i fascinirati jednako djecu i odrasle. Sa stotinama prekrasnih fotografija i ilustracija, ona obiluje informacijama i nezamjenjiv je dodatak kućnoj biblioteci.

Osnovna škola Jurja Barakovića Ražanac / Ražanac X 3, HR-23248 Ražanac / os-jbarakovica-razanac.skole.hr / ured@os-jbarakovica-razanac.skole.hr