OŠ Jurja Barakovića, Ražanac uključila se u manifestaciju „Zadar čita 2024.“

Autor: Antonia Strika, 25. 3. 2024.

Manifestacija Zadar čita 2024. odvijala se u tjednu od 18. do 23. ožujka. Tema manifestacije bila je VODA.. Bez vode nema života, ona je u nama i oko nas. Vječita je inspiracija književnicima, glazbenicima, fotografima, slikarima, plesačima, znanstvenicima…. i nezaobilazna je ekološka tema suvremenog svijeta.

Učenici od 1.do 4.razreda PO Jovići, sa svojim učiteljicama Nevenkom Jović i Mirjanom Rudić, održali su svoj program PO Jovići čita, 19. ožujka 2024. Igrama asocijacije i zagonetkama krenuli su u avanturu. Učenici su otkrivali i tražili dokaze koliki je utjecaj čovjeka na kvalitetu vode.

Putovali su s kapljicom čitajući slikovnicu Kapljica i kamen Damira Lackovića.
Slijedilo je otkrivanje i slaganje stihova pjesme Voda Mladena Kušeca te likovna radionica na  temu vode. Za kraj su pročitali indijansku legendu o kolibriću koji je spasio šumu od velikog požara zaključivši da svi možemo i trebamo činiti i mala čuda za očuvanje naše vode i Zemlje.

U PŠ Radovin održan je, 22. ožujka 2024., program Oda vodi u kojem su sudjelovali učenici od 1. do 4. razreda sa svojim učiteljicama Darijom Juričić, Ljiljanom Grbić i Marijom Batur. Učenici su pomoću pet osjetila čitali i učili o vodi (dodirom, sluhom, vidom, okusom, njuhom). Stvarali su pjesme, priče, slike, crteže...

Učenici 6. razreda PŠ Radovin, sa svojom učiteljicom hrvatskog jezika Gitom Negro, održali su program Pisanje haiku pjesama. Učenici su, 20. ožujka 2024., poslušali nekoliko lirskih pjesama na zadanu temu. Nakon slušanja održana je literarna radionica na kojoj su sami osmislili i napisali haiku te ga ilustrirali. Na kraju radionice odabran je najbolji haiku i najljepša ilustracija.

U Matičnoj školi održana je, 20. ožujka 2024., Istraživačka radionica na kojoj su sudjelovali učenici 5. razreda s učiteljicom hrvatskog jezika Lidijom Rudić i knjižničarkom Danijelom Petani. Učenici su istraživali značenje vode za život ljudi. Osvrnuli su se i na Svjetski dan voda koji se obilježava 22. ožujka. Naglasilo se koliko je bitna štednja vode i smanjenje onečišćenja. Učenici su biti podijeljeni u grupe, izradili su plakate koje su prezentirali na kraju radionice.

Izvor: Danijela Petani

Osnovna škola Jurja Barakovića Ražanac / Ražanac X 3, HR-23248 Ražanac / os-jbarakovica-razanac.skole.hr / ured@os-jbarakovica-razanac.skole.hr