Zelena čistka 2022.

Autor: Mila Bolonja, 17. 9. 2022.

2022. godine obilježava se veliki uspjeh - jedanaest godina provedbe kampanje Zelena čistka, najveće okolišne volonterske kampanje u Hrvatskoj, a koja ima za cilj diljem Hrvatske, osvijestiti važnost čistog okoliša i okupiti sve građane, a posebice one najmlađe u zajedničkom cilju za bolju i zeleniju budućnost.

Kao i prethodna godina i 2022. nastavlja pred sve nas stavljati velike izazove u brojnim segmentima života. No, i u ovim teškim, dinamičnim i po mnogo čemu nepredvidivim okolnostima, moramo svi skupa ustrajati u našim zalaganjima za čišći okoliš.

Vrhunac ovogodišnje kampanje Zelena čistka dogodit će se 17. rujna kada se održava globalna akcija World Cleanup Day koja će u isti dan okupiti čak 180 zemalja oko zajedničkog cilja – čistog svijeta. Kao i obično, odgojno-obrazovne ustanove se priključuju dan ranije, u petak 16. rujna 2022.

Naša škola se po drugi put priključila ovoj hvale vrijednoj kampanji. Učenici 6. razreda PŠ Radovin s učiteljicom geografije Dijanom Jurjević, tijekom 4. školskog sata, čistili su školsko dvorište i okoliš škole te su razvrstavali otpad učeći na taj način o važnosti recikliranja, imajući u vidu cilj, a on je uvijek bio i ostao čisti okoliš.

Svi već itekako znamo koliko je važno sudjelovanje svih u akcijama čišćenja, počevši od najmlađih dana, oblikujući njihov odnos prema okolišu, osnažujući ih za aktivan doprinos očuvanju okoliša kroz prepoznavanje problema otpada, divljih odlagališta te važnosti pravilnog odvajanja i odlaganja otpada. Aktivnim doprinosom čišćem okolišu postaju pozitivan primjer svojim vršnjacima, potiču na volontiranje te ujedno podižu svijest o očuvanju okoliša, a nas potiču da budemo bolji.

Učenici 6. r. PŠ Radovin s učiteljicom Dijanom Jurjević.

Osnovna škola Jurja Barakovića Ražanac / Ražanac X 3, HR-23248 Ražanac / os-jbarakovica-razanac.skole.hr / ured@os-jbarakovica-razanac.skole.hr