Državno natjecanje „Sigurno u prometu“

Autor: Mila Bolonja, 6. 6. 2022.

Državno natjecanje „Sigurno u prometu” održano je u Rovinju od 17. do 20. svibnja. Tijekom natjecanja, 21 ekipa učenica i učenika petih i šestih razreda natjecala su se u poznavanju prometnih propisa i sigurnosnih pravila te u vještinama upravljanja biciklom. U ekipnom dijelu natjecanja, naša ekipa zadarske županije osvojila je 8. mjesto. Učenica naše škole Ema Jokić 5.r. (PŠ Radovin) bila je član zadarske ekipe.

Državno natjecanje „Sigurno u prometu” održano je u Rovinju od 17. do 20. svibnja. Tijekom natjecanja, 21 ekipa učenica i učenika petih i šestih razreda natjecala su se u poznavanju prometnih propisa i sigurnosnih pravila te u vještinama upravljanja biciklom. Natjecanje je održano u Osnovnoj školi „Juraj Dobrila“ u Rovinju te u obližnjoj sportskoj dvorani. Organizirali su ga Hrvatski autoklub i Agencija za odgoj i obrazovanje odnosno Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, uz podršku Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa. Domaćin i suorganizator natjecanja bio je Autoklub Pula-Rovinj.
U natjecanju su sudjelovale po dvije djevojčice i dva dječaka koji su prethodno pobijedili na županijskim natjecanjima i natjecanju u Gradu Zagrebu – ukupno 84 natjecatelja u 21 ekipi. Natjecanje je započelo školskim natjecanjima širom Republike Hrvatske, u kojima je sudjelovalo ukupno 2.389 učenica i učenika iz 191 osnovne škole, a pobjednici školskih natjecanja potom su se natjecali na županijskim natjecanjima.

Prvog dana državnog natjecanja, 18. svibnja 2022., natjecanje je uključivalo testiranje iz poznavanja prometnih propisa i pravila putem računala u informatičkoj učionici škole te praktičnu vožnju „Labirintom života“, koji simulira situacije u kojima se biciklisti mogu naći na cesti, kombinirajući znanje iz područja prometnih propisa i pravila sa vještinom upravljanja biciklom u realnoj situaciji na cesti.

Drugog dana natjecanja, 19. svibnja 2022., nakon svečanog otvorenja, provedeno je natjecanje u vještinama upravljanja biciklom na tri pozicije prometnog poligona.

Po dovršetku natjecanja održana su čak četiri pripetavanja, radi utvrđivanja poretka natjecatelja sa jednakim brojem bodova.
U ekipnom dijelu natjecanja, naša ekipa zadarske županije osvojila je 8. mjesto. Postignuti su pojedinačni rezultati: Marija Ćurko – 5. mjesto (OŠ Šimuna Kožičića Benje, mentorica Renata Čizmin), Ema Jokić – 31. mjesto (OŠ Jurja Barakovića, Ražanac; mentorica Ana Čolak), Karlo Lončar – 7. mjesto (OŠ Šimuna Kožičića Benje, mentorica Renata Čizmin), Matija Vujević (OŠ Smiljevac, mentorica Mirjana Kožul). Predstavnicima naše županije od srca čestitamo na postignutom uspjehu!
Pobjednici državnih natjecanja odlaze na europsko natjecanje u organizaciji Hrvatskog autokluba. Ovogodišnje europsko natjecanje održava se koncem rujna 2022. u Zadru.
Cilj natjecanja je sustavno povećavati sigurnost cestovnog prometa djece koja tijekom natjecanja stječu znanja i vještine iz poznavanja prometnih propisa i pravila te vještina upravljanja biciklom radi samostalnog sudjelovanja u cestovnom prometu. Zahvaljujući ovom natjecanju, kao i brojnim drugim aktivnostima raznih institucija u cestovnom prometu u Republici Hrvatskoj smanjuje se broj stradale djece.

Osnovna škola Jurja Barakovića Ražanac / Ražanac X 3, HR-23248 Ražanac / os-jbarakovica-razanac.skole.hr / ured@os-jbarakovica-razanac.skole.hr