Termini testiranja psihofizičke zrelosti za upis u prvi razred osnovne škole

Poštovani roditelji,

Prije upisa u prvi razred utvrđuje se psihofizička zrelost djeteta. Testiranje se provodi u grupama, a provodi ga stručno-razvojna služba škole u prostoru matične škole, u Ražancu.

Termini testiranja nalaze se u privitku, a objavljeni su pod šiframa koje se sastoje od prva 4 broja OIB-a i inicijala djeteta.

Za sva pitanja slobodno nam se obratite putem e-pošte, na e-adresu pedagoginje: valentina.grbic2@skole.hr ili na brojeve telefona: 023/651-476; 023/651-125.

Cvijet ljubavi za Majčin dan

Uoči Majčinog dana, učenici PO Rtina sa svojim učiteljicama izradili su dar za svoje mame. Svako dijete oslikalo je lončić za cvijeće unoseći u njega puno ljubavi, boja i mašte. Zajedno su zasadili i cvijet – simbol zahvalnosti, pažnje i nježnosti.

Ovim malim, ali srčanim darom djeca su željela razveseliti svoje mame i pokazati koliko ih vole. Čestitamo svim mamama njihov dan i zahvaljujemo što svakodnevno pružaju bezuvjetnu ljubav, brigu i podršku!

Predškolska radionica “U školu s osmijehom” i predstavljanje slikovnice “Rigri u školi

U sklopu suradnje Učeničke zadruge Čele i Dječjeg vrtića Ražanac, 7. svibnja 2025. godine organizirano je predstavljanje didaktičke slikovnice “Rigri u školi”. Radionicu su vodile učiteljice razredne nastave Radojka Jović, Marta Bonato i Irena Miočić.

Predstavljanje slikovnice i radionica “U školu s osmijehom” održani su u prostorijama vrtića među predškolskom djecom. Cilj ove aktivnosti bio je povezivanje školske zadruge s lokalnim vrtićem, uz poseban naglasak na poticanje rane pismenosti, dječje mašte i kreativnosti.

Djeca su s velikim zanimanjem pratila priču o ribici Rigri koja kreće u školu, te su aktivno sudjelovala u svim pripremljenim aktivnostima.

Ovakve radionice predstavljaju važan korak u jačanju kulturne i obrazovne povezanosti škole i lokalne zajednice te doprinose kvalitetnijoj pripremi djece za školski život.

Izvanučionična nastava (ekskurzija) u Istru

Od 14. do 16. travnja 2025. godine učenici 8. razreda matične škole i PŠ Radovin su u pratnji svojih učiteljica Anamarije Knežević i Dijane Jurjević posjetili Istru u sklopu izvanučionične nastave.

Iako nas je kiša neumorno pratila, posjetili smo Senj i tvrđavu Nehaj, Rijeku (Trsat), Opatiju, Pulu, NP Brijuni, Poreč, Rovinj i Višnjan. S ekskurzije smo se vratili puni dojmova i bogatiji za nova iskustva i znanja. Jedan maleni dio našeg putovanja možete pogledati u galeriji slika.

WorldSkills Croatia 2025.

U organizaciji Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, od 9. do 11. travnja 2025. godine na zagrebačkom velesajmu održalo se Državno natjecanje strukovnih škola – WorldSkills Croatia 2025., najveće natjecanje učenika strukovnih škola u ovom dijelu Europe.
U svrhu profesionalnog usmjeravanja i lakšeg odabira zanimanja, u četvrtak 10. travnja 2025. g., učenici 8. razreda matične škole i PŠ Radovin posjetili su taj događaj u Zagrebu. U pratnji učenika bile su učiteljice Anamaria Knežević i Dijana Jurjević te pedagoginja Valentina Grbić.
Obilaskom paviljona u kojima se održavalo natjecanje, naši su osmaši vidjeli najbolje učenike strukovnih škola kako se natječu i unapređuju svoje vještine iz raznih područja: kuharstva, slastičarstva, cvjećarstva, frizerstva, multimedije, It sustava, strojarskih tehnika, graditeljstva, šumarstva, zdravstvene njege i dr.

Projekt „Čitajmo zajedno, čitajmo naglas: zaboravljene knjige“ u šk. god. 2024./25.

Naša škola sudjeluje u projektu „Čitajmo zajedno, čitajmo naglas: zaboravljene knjige“ od
njegovih početaka. Tako smo se i ove godine uključili u projekt s učenicima 5. razreda
matične škole, a voditeljice projekta za našu školu bile su knjižničarka Danijela Petani i
učiteljica hrvatskoga jezika Lidija Rudić.


Tijekom školske godine naglas se čitala knjiga „Dobar dan, tata“ Stjepana Tomaša. Bili smo
kreativni i osim u učionici, knjigu smo čitali i u prirodi, pored mora, na rivi i na drugim
lokacijama našeg Ražanca. Nakon čitanja naglas, slijedila je prezentacija djela koju su učenici
pripremali u parovima. Najbolju prezentaciju pročitanog djela napravile su učenice Natali
Grbić i Magdalena Žagar. One su našu školu predstavljale, 30. travnja 2025., u Centru za
kulturu Trešnjevka u Zagrebu gdje se održala završnica projekta. Nastupile su na pozornici
zajedno s učenicima iz cijele Hrvatske (u projektu su sudjelovale 32 škole i 623 učenika).

Videozapis koji pokazuje kako je tekao projekt u OŠ Jurja Barakovića, Ražanac možete
pogledati na https://youtu.be/YpwzqD1Ud28

Županijsko natjecanje „Sigurno u prometu“

U utorak, 15. travnja 2025. godine, u prostorijama OŠ „Zadarski otoci” održano je županijsko natjecanje „Sigurno u prometu“.

Natjecanje se održalo u organizaciji Autokluba Zadar u suradnji s Policijskom upravom zadarskom, a pod pokroviteljstvom Upravnog odjela za društvene djelatnosti Zadarske županije. Sudjelovalo je 9 osnovnih škola. Policijski službenici Policijske uprave zadarske su čestitali pobjednicima i na kraju natjecanja svim natjecateljima podijelili prigodne poklone.

Našu školu su predstavljali učenici petih razreda koji su ekipno zauzeli 2. mjesto i time osvojili kacigu i bicikl koji će se koristiti u edukaciji učenika naše škole.

Postignuti su slijedeći pojedinačni rezultati:

Luca Jović – 2. mjesto;

Ana Jović – 5. mjesto;

Josip Zekanović – 7. mjesto;

Šimun Kožul – 8. mjesto.

Našim vrijednim učenicima od srca čestitamo na postignutim rezultatima!

A Luci Jović zajedno s ostatkom tima koji će predstavljati našu županiju želimo puno uspjeha na državnom natjecanju koje će se održati u Zadru, od 20.-23. svibnja 2025.

IZLET UČENIKA RAZREDNE NASTAVE U GORSKI KOTAR

Dana 22. i 23. travnja 2025. godine, učenici razredne nastave Osnovne škole Jurja Barakovića boravili su na izletu u Gorskom kotaru. Cilj izleta bio je povezivanje učenika s prirodom, upoznavanje značajnih prirodnih lokaliteta i podizanje svijesti o važnosti očuvanja okoliša.

Učenici su posjetili Špilju Lokvarku, jednu od najpoznatijih i najposjećenijih špilja u Hrvatskoj. Oduševljeni su bili ljepotom stalaktita i stalagmita te bogatstvom špiljskih formacija. Kroz edukativnu šetnju, učenici su naučili o geološkom nastanku špilje, kao i o važnosti špilja u ekosustavu.

Nakon toga, posjetili su Lokvarsko jezero, gdje su uživali u šetnji oko jezera i promatranju lokalne flore i faune.

U poslijepodnevnim satima posjetili su Park šumu Golubinjak. Tijekom šetnje kroz ovu prekrasnu šumu, imali su priliku vidjeti jelu, Kraljicu šume. Divovska jela koja je stara preko 250 godina, ide u visinu čak 35 metara, a široka je nevjerojatnih 140 centimetara. Posebnu pažnju privukla je i Špilja Golubinka, koja je bila zanimljiva zbog svog neobičnog oblika i povijesne vrijednosti. Uz stručno vođenje, učenici su saznali mnogo o povijesti tih lokaliteta te o važnosti šumskih ekosustava za očuvanje biološke raznolikosti.

Izlet je protekao u veselom i edukativnom tonu, a učenici su, osim novih znanja, ponijeli i mnoge uspomene. Bilo je to nezaboravno iskustvo koje će zasigurno potaknuti njihovu ljubav prema prirodi i želju za njezinim očuvanjem.

Terenska nastava u Zavičajni muzej Benkovac i Arheološki lokalitet (park) Asseria

Učenici petog i sedmog razreda MŠ Ražanac i PŠ Radovin u pratnji razrednica Ljiljane Vrkić i Dijane Jurjevic te Ankice Nekić i učiteljice Barbare Perice, 29. travnja 2025. godine, posjetili su Zavičajni muzej Benkovac te Arheološki lokalitet (park) Asseria u Podgrađu pokraj Benkovca. Učenici šestog i osmog razreda MŠ i PŠ Radovin su posjetili iste lokalitete dan kasnije, 30. travnja 2025. godine. Učenici su se upoznali s bogatom arheološkom, etnološkom te kulturno-povijesnom građom šireg benkovačkog područja. Zahavaljujemo se na susretljivosti i srdačnom gostoprimstvu ravnatelju Zavičajnog muzeja Benkovac gospodinu Marinu Ćurkoviću, te  kustosu Mati Ćurkoviću koji nam je održao poučno predavanje u samom Zavičajnom muzeju kao i na Arheološkom lokalitetu Asseria. Kako nam je bilo možete vidjeti na slikama:

Županijsko natjecanje iz Informatike

Ove su godine učenici naše škole sudjelovali na Županijskom natjecanju predmeta Informatika u kategorijama Digitalne kompetencije i Osnove Informatike pod vodstvom mentorica Marine Marić i Dore Bolonja. 

Učenica Ana Premerl je osvojila prvo mjesto u kategoriji Digitalne kompetencije, a učenik Jakov Knežević, PŠ Radovin ,  osvojio je  prvo mjesto u kategoriji Osnove informatike.

Čestitamo našim učenicima i mentoricama na postignutom rezultatu.

HUMANITARNA AKCIJA DJECA POMAŽU DJECI / MALA DJELA – VELIKA RAZLIKA

U sklopu nastave vjeronauka i ove godine provodili smo humanitarnu akciju Djeca pomažu djeci / Mala djela – velika razlika. Kroz cijelu smo godinu, a posebice u vrijeme došašća i korizme proučavali život najsiromašnije djece svijeta kojima pomažu naši misionari i udruga Marijini obroci.

Tako smo na satovima vjeronauka proučavali gdje sve djeluju naši misionari i kome pomažu na stranicama Papinskih misijskih djela u Republici Hrvatskoj (www.misije.hr). Saznali smo da hrvatski misionari i misionarke djeluju u Africi, Latinskoj Americi, Oceaniji i misijskim područjima Europe. Sebe su potpuno predali Bogu i ljudima te pokazuju da u životu nisu bitni ni čast niti uspjeh, već samo ljubav i služenje drugima. Oni su stavili evanđelje na prvo mjesto u svojem životu. Uz naviještanje Radosne vijesti spasenja, naši misionari i misionarke pomažu razvijati lokalne zajednice te osnivaju škole, educiraju učenike, ali i odrasle raznim zanatima, pružaju zdravstvenu zaštitu i hrane gladne. Uključili smo se u akciju Djela svetog djetinjstva Djeca pomažu djeci te smo vjeroučenicima podijelili misijske kutijice u kojima su oni za vrijeme korizme skupljali novac.

Također smo proučavali materijale i gledali filmove na stranicama udruge Marijini obroci Hrvatska (www.marysmeals.hr). Marijini obroci dnevno hrane 2.6 milijuna djece u 16 zemalja svijeta, pomažući tako djeci koja inače zbog siromaštva ne bi pohađala nastavu da prežive i obrazuju se te se tako izdignu iz siromaštva. Vjeroučenici su bili iznenađeni da za samo 22 eura djetetu može biti osigurana prehrana za cijelu školsku godinu. Uključili smo se u školski projekt Marijinih obroka Mala djela – velika razlika.

U vrijeme došašća i korizme izrađivali smo i plakate te provodili druge akcije kojima smo se senzibilizirali za odricanje kojima ćemo pomoći drugima. I kroz vjeronaučne nastavne sadržaje smo se često doticali tema solidarnosti i pomoći bližnjemu u nevolji.

U sklopu europskog tjedna novca učili smo i o vrijednosti novca koji nije samo sredstvo plaćanja, nego i sredstvo kojim smo pozvani služiti drugima i činiti dobro. Vjeroučenici su bili sretni da mogu djelovati iz srca, nasuprot rastućem svjetskom trendu u kojemu je sve veća količina novca u rukama sve manje pojedinaca, dok mnogi u tom svijetu obilja gladuju.

Vrhunac akcije zbio se u korizmi kad su vjeroučenici skupili preko 350 eura koje je škola uplatila na račun Papinskih misijskih djela u Republici Hrvatskoj i Marijinih obroka Hrvatska.

Skip to content