Sudjelovali smo u manifestaciji Zadar čita 2022.

Autor: Snježana Fain, 31. 3. 2022.

Manifestacija Zadar čita 2022. održava se od 21. do 26. ožujka 2022. u organizaciji Gradske knjižnice Zadar,  a ovogodišnja tema je Mreža. Svjesni važnosti promicanja čitanja, učitelji i učenici OŠ Jurja Barakovića, Ražanac uključili su se u manifestaciju.

U PO Rtina, 22. ožujka 2022. održana je aktivnost „Lav u mreži“, sudjelovali su učenici od 1. do 4. razreda, a aktivnost su vodile učiteljice razredne nastave Jasna Kostović i Radojka Jović te knjižničarka Danijela Petani. Aktivnost se sastojala  od interpretativnog čitanje basne, izvođenja igrokaza i kreativne radionice.

U PO Jovići, 22.ožujka 2022. održana je aktivnost „Čitalačka mreža“ koju su, za učenike od 1. - 4. razreda pripremile učiteljice Nevenka Jović i Mirjana Rudić. Povezali su se preko internetske mreže i čitali „Bajku o ribaru i ribici“ Aleksandra S. Puškina nakon čega su slijedile kreativne radionice na kojima se slušala narodna pjesma Ribar plete mrižu svoju te su se stihovi pjesme slagali i pleli u pjesmu. Na kraju je oslikan doživljaj dana.

U PO Ljubač, 22. ožujka 2022., održana je aktivnost „Čitalačka mreža“ koju su, za učenike od 1. – 4. razreda, pripremile učiteljica Marta Bonato i učitelj Joso Ivanac. Čitala se slikovnica PAPALINO – ribica pričalica ( Julia Donaldson i Axel Scheffler). Učenici su u krugu čitali slikovnicu, na tu temu su napravili i plakat (mrežu morskih životinja koje su govorile i prenosile Papalinove zanimljive priče). Odglumili su kratak igrokaz Papalinovih priča. I na kraju su po želji ilustrirali jednu od Papalinovih priča iz slikovnice.

U PO Krneza, 23. ožujka 2022., održana je aktivnost „Fakebook mreža“. Aktivnost su pripremile učiteljice Ena Bošković i Irena Miočić, a sudjelovali su učenici od 1. do 4. razreda. Učenici su čitali slikovnice Kako živi Antuntun  Grigora Viteza, Grga Čvarak Ratka Zvrka i Petar Pan. Zatim su učenici podijeljeni u skupine odabrali  najdraži književni lik i izradili njegovu Fakebook stranicu te su povezali svoje najdraže likove u mrežu. Na satu Likovne kulture napravili su razrednu slikovnicu Kako živi Antuntun.

24. ožujka 2022. sudjelovali smo u programu „Djeca čitaju djeci“ koji se održao preko ZOOM aplikacije. Učenici 7. razreda OŠ Jurja Barakovića, Ražanac  (matična škola) čitali su učenicima OŠ Voštarnica -Zadar, a čitala se priča Suli u avanturi PRIJATELJSTVO Maje Šimleša. Nastojali smo potaknuti učenike na čitanje, a ujedno i preko virtualne mreže ostvariti prijateljsko druženje za koje se nadamo da će se nastaviti i uživo. Uz učenike, u programu su sudjelovale: učiteljica hrvatskog jezika Lidija Miočić, učiteljice Damira Čulina, Monika Bošnjak i Marijana Bilać, edukacijska rehabilitatorica Antonela Marić, pedagoginja Maja Biondić Petričević i knjižničarka Danijela Petani.

Aktivnost „Kroz život s morem“ održana je 24. ožujka 2022., a sudjelovali su učenici od 1. do 4. razreda (matična škola)  sa svojim učiteljicama Ivanom Jović, Ljubicom Miletić i Anom Zekanović. Učenici 4. i 3. razreda  čitali su slikovnice Riblja škola, Bajka iz plićaka i Matija i more učenicima 1. i 2. razreda. Nakon toga su otišli do mjesne lučice gdje se  razgovaralo s mjesnim ribarima koji krpaju mreže i pripremaju se za ribolov. Učenici su im postavljali pitanja vezana za ribolov, a ponajviše o ribolovu mrežom.Slijedio je povratak u školu i ukrašavanje  panoa koji je prekriven ribarskom mrežom, a u nju su ulovljene razne školjke, zvjezdače, ježince, naplavine i ostalo što se proteklih dana skupljalo uz more.

Priloženi dokumenti:
PO_Krneza_Zadar_cita.pptx (3.92 MB)

Osnovna škola Jurja Barakovića Ražanac / Ražanac X 3, HR-23248 Ražanac / os-jbarakovica-razanac.skole.hr / ured@os-jbarakovica-razanac.skole.hr